Історія справи
Постанова ВГСУ від 26.11.2015 року у справі №904/4293/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2015 року Справа № 904/4293/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого:Удовиченка О.С.,суддів:Куровського С.В., Погребняка В.Я. розглянувши касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській областіна постанову та постановуДніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.08.2015 господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2015 у справі№ 904/4293/15за заявоюТовариства з обмеженою відповідальністю "АТ Інвест"провизнання банкрутомліквідатор Штельманчук М.С.в судовому засіданні взяли участь представники :
ТОВ "АТ Інвест" в особі ліквідатора Штельманчука М.С. Рабчун Р.О.В С Т А Н О В И В :
Ліквідатор Товариства з обмеженою відповідальністю "АТ Інвест" Штельманчук М.С. звернувся до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АТ Інвест" (далі - ТОВ "АТ Інвест") з посиланням на те, що вартості майна юридичної особи недостатньо для задоволення вимог кредиторів, у зв'язку з чим загальними зборами учасників товариства прийнято рішення про ліквідацію ТОВ "АТ Інвест".
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 28.05.2015 порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ "АТ Інвест" за процедурою, передбаченою ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2015 (суддя Примак С.А.) визнано ТОВ "АТ Інвест" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії Штельманчука М.С.
Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.08.2015 (колегія суддів: Кузнецов В.О., Науменко І.М., Кощеєв І.М.) відмовлено в задоволенні апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, постанову господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2015 залишено без змін.
Судові рішення мотивовані тим, що головою ліквідаційної комісії дотримано порядок ліквідації відповідно до законодавства України. За результатами розгляду кредиторських вимог, проведеної інвентаризації майна, встановлено обставини неоплатності боржника та правові підстави для визнання його банкрутом.
Державна податкова інспекція у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - ДПІ) звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2015 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.08.2015, припинити провадження у справі.
В обґрунтування касаційної скарги заявник посилається на порушення судами попередніх інстанцій при винесенні оскаржуваних судових рішень норм матеріального права, зокрема: п.7, п.8 ст.111 ЦК України. Заявником зазначено, що ліквідаційна комісія ТОВ "АТ Інвест" не надала проміжний ліквідаційний баланс ДПІ, що позбавило можливості провести позапланову перевірку банкрута та у разі виявлення податкової заборгованості заявити додаткові грошові вимоги до банкрута.
Судова колегія, розглянувши наявні матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої та судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно з абз. 2 ч.1 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до законодавства України обов'язковими умовами для звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст.95 Закону є дотримання заявником усіх необхідних передумов, передбачених ст.ст. 105, 110, 111 ЦК України.
Згідно з ч.1 ст.111 ЦК України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Частиною 7 ст.111 ЦК України передбачено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Відповідно до ч.8 ст.111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.
Згідно з ч.10 ст.111 ЦК України до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
З матеріалів справи вбачається, що державна реєстрація ТОВ "АТ Інвест" здійснена 24.01.2007, єдиним засновником підприємства та його керівником є ОСОБА_6
ОСОБА_6, який є єдиним засновником ТОВ "АТ Інвест" 11.03.2015 прийняв рішення про припинення діяльності ТОВ "АТ Інвест" шляхом ліквідації та сформував ліквідаційну комісію, головою та єдиним членом якої став ОСОБА_6
Оголошення про перебування ТОВ "АТ Інвест" у стані припинення надруковано в Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 17.03.2015 № 312(7).
Після опублікування оголошення про ліквідацію, а саме 12.05.2015, ТОВ "Траст-Ком-Плюс" звернулося до ТОВ "АТ Інвест" з вимогою про погашення заборгованості в сумі 320 000,00 грн., яка виникла внаслідок невиконання ТОВ "АТ Інвест" зобов'язань за договором про надання послуг від 01.07.2014 №11-2/07-14.
Рішенням №2/5 загальних зборів ТОВ "АТ Інвест" від 14.05.2015 вирішено припинити повноваження ліквідатора ОСОБА_6, призначити ліквідатором товариства Штельманчука М.С.
Рішенням №3/15 загальних зборів ТОВ "АТ Інвест" від 19.05.2015 вирішено затвердити проміжний ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора, зобов'язано ліквідатора ТОВ "АТ Інвест" Штельманчука М.С. звернутися до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до інвентаризаційного опису товарно-матеріальних цінностей від 20.03.2014 у підприємства відсутнє майно, яке за правилами бухгалтерського обліку відноситься до складу основних фондів, а також будь - яке інше майно, в т. ч. залишки товарних запасів. В ході інвентаризації виявлена дебіторська заборгованість в сумі 30800,00 грн. Відомості про наявність чи відсутність грошових коштів на поточних рахунках в банках або в касі товариства відсутні.
При цьому, матеріали справи не містять доказів надання ліквідатором ТОВ "АТ Інвест" до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування документів підприємства, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, для проведення відповідних перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів. Відомості про відсутність майна підтверджуються лише даними боржника - інвентаризаційна опис. Наявність дебіторської заборгованості відображена в ліквідаційному балансі, втім, докази звернення до боржників з вимогами відсутні.
В матеріалах справи наявний лист ліквідатора боржника до ДПІ з повідомленням про рішення зборів учасників ТОВ "АТ Інвест" про припинення товариства шляхом його добровільної ліквідації, заява про припинення платника податків за ф.№8-ОПП, втім, відсутня довідка про відсутність заборгованості за формою 22-ОПП та довідка про зняття з обліку за формою 12-ОПП, натомість, в матеріалах справи наявна заява ДПІ про визнання кредитором боржника від 17.07.2015 №2631/04-62-10-019 (а.с. 144).
Суди попередніх інстанції при винесенні оскаржуваних судових рішень не звернули уваги на недотримання ліквідаційною комісією банкрута усіх необхідних передумов, передбачених ст. 111 ЦК України.
Дослідження вказаних обставин має істотне значення для правильного вирішення справи, проте суди на них уваги не звернули і залишили без належної правової оцінки.
Відповідно до статті 1117 ГПК України, касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2015 та постанова Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.08.2015 є незаконними та необґрунтованими, а тому підлягають скасуванню, а справа підлягає направленню на новий розгляд до місцевого господарського суду.
При новому розгляді справи суду слід врахувати наведене, повно та всебічно перевірити дійсні обставини справи, дати належну оцінку зібраним у справі доказам, доводам та запереченням сторін і в залежності від встановленого та вимог чинного законодавства прийняти законне рішення.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119-11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
П О С Т А Н О В И В :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі міста Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області задовольнити частково.
Постанову господарського суду Дніпропетровської області від 11.06.2015 та постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 17.08.2015
у справі №904/4293/15 скасувати.
Справу №904/4293/15 передати на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Головуючий О.С. Удовиченко
Судді С.В. Куровський
В.Я. Погребняк